Yaşam

Sudan’daki “Biyolojik Risk” Konusunda DSÖ Beyanı

Artık dünya çapında yüz binlerce insanı öldüren COVID-19’dan kurtulduklarına göre, birçok insan yeni bir salgın fikri karşısında dehşete düşüyor. Bugün Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO)Ortaya çıkan yeni açıklama tüm dünyada yeni bir endişeye neden oldu.

Dünya Sağlık Örgütü, iç karışıklıkların yaşandığı Sudan’da bir sağlık merkezinin savaşan bir tarafça ele geçirilmesinin ardından şunları söyledi: yüksek biyolojik riskMerkezde çocuk felci ve kızamık gibi hastalık örneklerinin bulunmasının “son derece tehlikeli” bir durum oluşturduğu kaydedildi.

DSÖ’den açıklama:

DSÖ Sudan Temsilcisi Nima Saeed Abid, Cenevre’de video konferans yoluyla yaptığı açıklamada, “ Merkezi halk sağlığı laboratuvarının savaşan bir tarafça işgal edilmesiyle ilişkili büyük bir biyolojik risk vardır. ” sözlerine yer verdi. Abid, teknisyen malzemeleri güvenli hale getirilemediaçıkladı, laboratuvara erişimin olmadığını paylaştı:

“Asıl endişe, laboratuvar teknisyenlerinin laboratuvara gidip mevcut biyolojik materyalleri ve maddeleri güvenli bir şekilde içermesi için erişilebilirliğin olmamasıdır.”

Abid, laboratuvarı hangi tarafın devraldığını açıklamadı. Sudan’daki iç savaş, Sudan ordusu ve Hızlı Destek Birlikleri arasında gerçekleşir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu