Yaşam

NASA İnsanların Ay’da Yaşayabileceği Tarihi Verdi: O Günler Hiç de Uzak Değil!

NASA, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Artemis misyonunun akabinde Ay’da yaşam için tarih verdi. Ay’da insanların yaşadığını görebileceğimiz günler pek uzak sayılmaz.

Kaynak: https://www.indyturk.com/node/578521/…

NASA’nın Artemis Programı’nın birinci uçuşu 16 Kasım’da tamamlanmıştı.

Orion uzay aracı ve Space Launch System ağır kaldırma roketinin ilk bütünleşmiş uçuşu olan görev mürettebatsız şekilde gerçekleşmişti. Ay yörüngesi test uçuşunda Orion uzay aracını taşıyan roketin fırlatılmasıyla ilk adım gerçekleşmiş oldu.

NASA bir sonraki hedeflerinin Ay’da beşerler için ömrü olağan kılmak olduğunu açıkladı.

NASA, gelecek Artemis görevinde insanları bir kere daha Ay’a götürmeyi planladığını söyledi. Orion’ın başındaki Howard Hu, İlk adımın başarılı olması halinde Ay’a astronotları göndereceklerini belirtti.

Çok değil, 2020’li yıllarda ayda ömür hayali gerçek olabilir!

Hu, insanların 2030’a kadar Ay’da yaşamasını planladıklarını tabir ederek, ‘İnsanları yüzeye göndereceğiz. Yeryüzünde yaşayacak ve bilimsel çalışmalar yapacaklar’ dedi.

Orion uzay kapsülü cansız modeller ile fırlatılmıştı.

General Moonikin Campos isimli bir cansız modelin komutasında görünen misyonda, Moonikin Campos’a, Helga ve Zohar adlı iki manken daha eşlik ediyordu. Bu cansız mankenlerin kullanılmasının amacı ise insanların Ay’a gidip gelirken maruz kalacakları radyasyonu ölçmek.

Toplam 24 kamerayla izlenen Orion’ın 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na inmesi bekleniyor.

NASA Başkanı Bill Nelson, SLS’nin dünyanın en güçlü roketi olduğunu belirterek, ‘Orion, şimdiye kadar insanları uçurmuş, insanlar için yapılmış herhangi bir uzay aracından daha uzağa gidecek. Uzayda, astronotlar için tasarlanmış herhangi bir uzay aracından daha uzun süre kalacak’ dedi. 

NASA’nın Artemis vazifesi için 2025 yılına kadar yaklaşık 93 milyar dolar harcama yapacağı ön görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu