Ekonomi

ABD ve Mısır’dan 150 milyon dolarlık iklim değişikliğiyle mücadele desteği

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Mukavelesi 27. Taraflar Konferansı (COP27) kapsamında yapılan açıklamaya nazaran, kelam konusu dayanak Afrika’daki hava, su, iklim gözlemleri açığını kapatmak ve iklim adaptasyonu merkezi ile alt yapı çalışmaları için kısımlar halinde kullanılacak.

Ayrıca, Afrika’daki ekonomileri zayıf ülkelere takviye ve pak güç kurulumları için özel kesimin hareketlendirilmesi de dayanağın kapsamı içerisinde yer alacak.

Mısır’daki yeni inisiyatif çerçevesinde 5 gigavatlık verimsiz doğal gaz üretim santralleri de kapatılarak, 10 gigavat kapasiteli güneş ve rüzgar gücü santrali yapılacak.

Konuya ait açıklama yapan ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry, iklim değişikliği ile uğraşta paydaşlarla yakın temas içinde çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:
“İklim değişikliği, gelişmiş, gelişmemiş ve gelişmekte olan tüm ülkeleri etkiliyor. İklim değişikliğinin öldürücü etkilerini azaltmak ve sıcaklık artışını 1,5 derece ile sınırlandırmak için daha fazla temiz enerji yatırımına ihtiyaç duyuluyor. 2030’a kadar yıllık temiz enerji yatırımlarının 3 kat artış göstermesi ve 2030’da 4,2 trilyon dolara ulaşması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu